
Wzorzec - Merle Yorkshire Terrier
Wzorzec Merle Yorkshire Terrier wraz z komentarzem w oparciu o wzorzec Yorkshire Terrier FCI oraz własne doświadczenia hodowlane - opracowany przez Renatę Grajzer-Figańską BIEWERWORLD ( 15.06.2015).
Opracowany wzorzec służy wyłącznie dla moich potrzeb hodowlanych, jest mojego autorstwa i zabrania się kopiowania i rozpowszechniania bez mojej zgody.
KLASYFIKACJA : Grupa 3 teriery , sekcja 2 teriery miniaturowe ( do towarzystwa)
Merle Yorkshire Terrier – pod tą nazwą kryją się wszystkie odmiany kolorystyczne merle ,czyli począwszy od blue merle ,red merle, gold merle, czoco merle , blueberry , mulberry itd.
Jak dwa ostatnie człony nazwy wskazują ,anatomicznie pokrywa się ze wzorcem tradycyjnego Yorkshire Terriera .Zmianą jest jedynie kolor szaty, kolor oczu oraz nosa . Jest to jak dotąd ,najmłodsza odmiana kolorystyczna Yorkshire Terriera.
WYGLĄD OGÓLNY : Merle Yorkshire Terrier powinien być zwarty, elegancki, pewny siebie ,pełen wigoru, o harmonijnej budowie , małej wysoko noszonej głowie , kufa w proporcji do czaszki 3:5, linia pleców prosta ucho stojące w ostre ,,V,, zgryz nożycowy , zęby 6/6 preferowany komplet siekaczy. Wzorzec nie wspomina nic o szyi ,ale wiadomo jednak ,że premiowane są psy o dość długich szyjach.
WIELKOŚĆ : max do 25 cm w kłębie , waga 3,1 kg (+0,5 suki hodowlane)
KOŃCZYNY : proste , nie za krótkie , obficie pokryte włosem , łapy zwarte małe , paznokcie koloru czarnego , brązowego , białego , mogą być naprzemiennie.
TUŁÓW : grzbiet prosty , linia pleców – proste w statyce jak i w ruchu , premiowane psy o eleganckich dość długich szyjach .
OGON : nie kopiowany , lekko łukowaty , wysoko osadzony, noszony wyżej linii grzbietu obficie owłosiony
WŁOS : prosty błyszczący, miękki i delikatny bez podszerstka , w dotyku z przedziałkiem wzdłuż całego ciała ,opadający do ziemi na całym ciele jednakowej jakości ( niedopuszczalny jest krótki szorstki włos na pysku i łapach)
ZĘBY :równe ,silne, zgryz nożycowy , zęby 6/6 ,preferowany komplet siekaczy
GŁOWA : kufa – raczej niewielka i płaska , ani wypukła ani okrągła .Profil głowy ukazuje wyraźną linię kości potylicznej do nosa. Krawędź czołowa (stop) nie jest wprawdzie wyraźnie zaznaczona, ale dobrze wyczuwalna. Kufa w proporcji do czaszki 3:5
NOS : czarny , brązowy
OCZY: średniej wielkości , błyszczące o żywym wyrazie ,ustawione frontalnie nie wyłupiaste w kolorze niebieskim ,zielonym, bursztynowym, mogą być przełamane kolorem np.błękitno-nakrapiane, niebieski/bursztyn, niebieski/czarny, każde oko może być inaczej wybarwione.
UCHO : nie duże, wąskie, stojące w kształcie ostrego ,,V,, nie za bardzo rozstawione , ucho w kształcie ,,U,, nie jest pożądane i przy sporych okrągłościach uważane jest za wadę.
UMASZCZENIE : cała gama kolorów jak na merle przystało , przeplatająca się niesymetrycznie , tworząca łaty i plamy
- blueberry – układ jak u biewera, obowiązkowo białe łapy po łopatki ,na tułowiu widoczne plamy blue nakrapiane o ton ciemniejszymi , głowa symetrycznie umaszczona (pożądana) pazurki białe, czarne lub naprzemiennie , oczy często niebieskie , brązowe , obwódki oczu w pełni wybarwiane ,nos czarny
- czocoberry - układ jak u biewera, obowiązkowo białe łapy po łopatki, na tułowiu widoczne plamy czoco nakrapiane o ton ciemniejszymi , głowa symetrycznie umaszczona (pożądana) pazurki białe, brązowe lub naprzemiennie , oczy często niebieskie , brązowe , zielone, obwódki oczu w pełni wybarwiane, nos brązowy/ wątroba
- mulberry - układ jak u biewera, obowiązkowo białe łapy po łopatki na tułowiu widoczne plamy sable, gold (ADDA) nakrapiane o ton ciemniejszymi , głowa symetrycznie umaszczona (pożądana) pazurki białe, czarne lub naprzemiennie , oczy często niebieskie , bursztyn, obwódki oczu w pełni wybarwiane, nos czarny
- blue merle - inaczej nazywana umaszczeniem marmurkowym. Srebrno-niebieska szata z nieregularnymi czarnymi łatami i podpalaniem na pysku i kończynach Pożądane intensywne podpalanie, ale jego brak nie stanowi wady. biały kolor dopuszczalny jest na szyi ,piersi, pod brodą przedłużony w dolnej części korpusu . Preferowane są łaty nieduże i częste. Nos czarny oczy niebieskie , bursztyn ,brązowe , obwódki oczu w pełni wybarwiane. Dyskwalifikacja – biały kolor na ciele znajdująca się z tyłu między kłębem a ogonem.
- czocolate merle (czekoladowy marmurkowy)preferowany kolor czekolady z ciemniejszymi plamami ,pożądane intensywne podpalanie ,ale jego brak nie stanowi wady ,biały kolor dopuszczalny jest na szyi ,piersi, pod brodą przedłużony w dolnej części korpusu, kolor oczu brązowy , bursztyn , niebieski ,zielony, obwódki oczu w pełni wybarwiane,. Nos brązowy / wątroba. Dyskwalifikacja – biały kolor na ciele znajdująca się z tyłu między kłębem a ogonem.
- gold merle – preferowany kolor złoty marmurkowy, beżowy aż po brąz z czarnymi plamkami . Pożądane intensywne podpalanie, ale jego brak nie stanowi wady. biały kolor dopuszczalny jest na szyi ,piersi, pod brodą przedłużony w dolnej części korpusu . Preferowane są łaty nieduże i częste. Nos czarny , oczy koloru :niebieski ,bursztyn, brąz , obwódki oczu w pełni wybarwiane. Dyskwalifikacja – biały kolor na ciele znajdująca się z tyłu między kłębem a ogonem.
- red merle ( marmurkowy) preferowany kolor złoty marmurkowy, beżowy aż po brąz z czarnymi plamkami . Pożądane intensywne podpalanie, ale jego brak nie stanowi wady. biały kolor dopuszczalny jest na szyi ,piersi, pod brodą przedłużony w dolnej części korpusu . Preferowane są łaty nieduże i częste. Nos czarny , oczy koloru :niebieski ,bursztyn, brąz ,obwódki oczu w pełni wybarwiane.
- blue diamond – umaszczenie biewer ( zazwyczaj dużo większa przewaga bieli na korpusie , i głowie ),oczy niebieskie ,obwódki oczu w pełni wybarwiane , nos czarny.
- lilac merle (liliowy marmurkowy) w przygotowaniu
WADY DYSKWALIFIKACYJNE : Psy posiadające wyraźne wady dyskwalifikacyjne czyli : przodozgryz , tyłozgryz ,braki w uzębieniu, owalne ucho , leżące lub załamane uszy, słaba szata owłosienia , nie zarośnięte ciemiączko , samce muszą mieć dwa normalnie rozwinięte jądra, umieszczone w worku mosznowym, brak jednego lub obu są wadą dyskwalifikującą.
Szczenięta ze skojarzeń merle urodzone w umaszczeniu innym niż podane wyżej ( np. biewer , black and tan , golddust itp.) dla potwierdzenia posiadania genu merle, muszą mieć wykonane testy na gen koloru merle. Niestety bardzo duża większość z nich nie posiada tego genu .
Do góry strony